Byg, bolig og anlæg – FGU FYN Assens

På værkstedet Træ og konstruktion kommer du til at arbejde med forskellige temaer indenfor træ. Vi fremstiller mange forskellige emner, og vi arbejder med både fremstilling, reparation og vedligehold. Du kommer til at lære både teori og praksis.

Din dagligdag vil mest være på vores træværksted, hvor vi har reel produktion samt service- og anlægsopgaver. Desuden vil du opleve kundekontakt med henblik på produktion, afsætning af varer samt service- og tjenesteydelser.

På træværkstedet arbejder vi ofte tværfagligt med de andre værksteder, så du kommer til at stifte bekendtskab med en bred vifte af håndværk.

Erhvervstemaet Byg, bolig og anlæg retter sig mod beskæftigelse eller uddannelse inden for:

  • Træfagenes byggeuddannelse (EUD/ EUX)
  • Tagdækker (EUD)
  • Møbelsnedker og orgelbygger (EUD/ EUX)
  • Bygningssnedker (EUD/ EUX)
  • HF/ HTX

Du vil møde følgende personer på fagtemaet

Christopher CreusatFaglærer og TRByg, bolig og anlægcwc@fgufyn.dk50 71 60 93
FGU FYN |  Falen 200 | 5250 Odense SV | Tlf. 66 17 08 43 | fgufyn@fgufyn.dk | SE/CVR: 39815842 | EAN nr: 5798000561823                   Privatlivspolitik